Wyślij do przyjaciela Drukuj Wyświetl PDF
Brak zdjęcia

Informacje o Wioowszkole - Projekcie fundacji FWiOO

Redakcja
May 15, 2012

Witamy na stronach FWiOO – organizacji powołanej w celu szeroko rozumianej popularyzacji wolnego i otwartego oprogramowania. Wioowszkole to projekt mający na celu popularyzację rozwiązań WiOO w szkolnictwie.


Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania została zarejestrowana w lutym 2007 r. w Poznaniu. Powstała z konieczności zintegrowania wielu rozproszonych inicjatyw o podobnym charakterze, działających w kraju i poza jego granicami, celem połączenia sił i wspólnego działania w imię popularyzacji idei wolnego i otwartego oprogramowania. Fundacja powołana została przede wszystkim z potrzeby wspierania rozwoju demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego. Integralną częścią tego procesu jest informatyzacja.

Film przygotowany przez Linux Foundation

The Story of Linux: Commemorating 20 Years of the Linux Operating System

Polskie szkolnictwo jest ukierunkowane na naukę obsługi wybranych, zamkniętych aplikacji, znajomość których nie jest równoznaczna z umiejętnością pracy z komputerem. Są to programy na licencjach komercyjnych, opłata za które jest często zbyt wysoka dla uboższych rodzin. Dziecko z takiej rodziny nie może w domu rozwijać wiedzy zdobytej na zajęciach w szkole, chyba że używa pirackiego oprogramowania. Wyrabia to w dziecku poczucie, że kradzież własności intelektualnej nie jest niczym złym. Dodatkowo szkoła ponosi koszty licencji, które mogłaby zostać przeznaczone na inne cele.

Wolne i Otwarte Oprogramowanie umożliwia darmowe użytkowanie zróżnicowanych, a przy tym przyjaznych użytkownikowi narzędzi, które można swobodne kopiować, używać i przekazywać innym. Nauczyciel i uczeń korzystają z tego samego oprogramowania, przy czym nie są ograniczeni do jednego środowiska pracy. Systemy linuksowe nie zwiększają znacząco swoich wymagań sprzętowych, dzięki czemu mogą być instalowane na starszych komputerach, co pozwala zaoszczędzić środki finansowe.  

 


tweetuj o tym artykule! Wykop
Wysłanie wiadomości powiodło się.
Wypełnij proszę to pole przed wysłaniem.
Podaj proszę prawidłowy adres email.
Wypełnij proszę to pole przed wysłaniem.
Wypełnij proszę to pole przed wysłaniem.
Podaj proszę prawidłowy adres e-mail.
captcha
Wpisz proszę kod z obrazka powyżej.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.